Specjalistyczne wyposazenie pracownicze

Specjalistyczne wyposazenie pracownicze

Pracownicy fizyczny, precyzyjni czy specjalistyczny pracują na stojąco. Niektóre stanowiska pracy same proszą się o wdrożenie pewnych rozwiązań, które poprawia komfort, zapewnią większe bezpieczeństwo, zdrowie oraz jakość i wydajność pracownika. Krzesła specjalistyczne, kojarzą się wszystkim tylko i wyłącznie z pracą chemika lub mikro biologa w laboratorium. A to dość mylne „szufladkowanie” tego ważnego pracowniczego przedmiotu.
Problem jest jeszcze jeden, to sami pracownicy wstydzą się ( jakby byli dziećmi ) użytkować krzesła, co więcej prosić o ich zakup swojego pracodawcy. A przecież na wielu precyzyjnych stanowiska technicznych krzesło specjalistyczne wyraźnie poprawiłoby komfort pracy. Co natychmiastowo przekłada się na precyzje wykonywanych zadań. Najważniejsze jest jednak zwiększenie bezpieczeństwa pracownika. Można mówić tu nie tylko o bieżących zabezpieczeniu, lecz dalekowzrocznej polityce dbania o pracowników. W tym kontekście kluczowe jest zdrowie pracownika, każda stanowiskowa praca to pewnego rodzaju powtarzalność pewnych czynności. Wiele z nich jest wykonywanych z dużym przeciążaniem pewnych partii ciała. Przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą dla kręgosłupa może być zarówno korzystne i niekorzystne. Ruch na pewno buduje silne mięśnie kręgosłupa. Z kolei ciągłe przeciążenia dla ciała i kręgosłupa są niebezpieczne. Dlatego nawet jeśli krzesło pracownicze będzie potrzebne przez 5-10 minut w trakcie każdej godziny pracy warto je wkupić. Oczywiście w firmach zatrudniających setki osób na stanowiska pozabiurowych decyzja o zakupie krzeseł wymaga nakładów. Jeśli zaczyna się mieć jakiekolwiek wątpliwości warto zatrzymać się na chwile i zapoznać się z badaniami naukowymi na temat krzeseł, lub z wnioskami z tych badań.

krzesła pracownicze

Krzesła specjalistyczne posiadają obrotowy charakter, jednakże zdecydowanie większe możliwości w zakresie regulacji pozycji siedziska ( pułap siedzenia ). Jest to odpowiedź na dość niestandardowe potrzeby różnych technicznych stanowisk pracy. Zdecydowanie szerszy zakres regulacji to odpowiedź na naturalne potrzeby pozabiurowych stanowisk pracy. Krzesła specjalistyczne posiadają mechanizm sterujący siedziskiem i oparciem, który pomaga w znalezieniu jak najlepszej pozycji. Krzesło posiada antypoślizgowy materiał wierzchni, który ponadto jest odporny na lokalne substancje robocze. W wielu specjalistycznych modelach dostępne są samo-hamujące kółka, które pełnią role blokady ruchu kiedy krzesło nie jest obciążane. Pracownik opuszczając siedzisko blokuje krzesło. Te będzie ponownie wprawione w ruch kiedy zostanie obciążone.
Szczególnym przypadkiem są wszelkiego rodzaju linie produkcyjne. Stanowiska powtarzalność zadań sprawia, że krzesła specjalistyczne są wręcz obowiązkiem. Nie może to być inny rodzaj krzeseł, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. W mniejszych firmach często brakuje wyposażenia podstawowego, o krzesłach pracownicy mogą tylko zapomnieć. Być może pewnego rodzaju kampania społeczna odmieni podejście do produktu jakim jest krzesło specjalistyczne. W tym kontekście lepszym określeniem wydaje się być zwrot – krzesła pracownicze.