Wzorcowe stanowiska pracy

Wzorcowe stanowiska pracy

Niezależnie od miejsca pracy, wielkości firmy oraz wykonywanych zadań duże znaczenie dla pracowników ma odpowiednio zbudowane stanowisko pracy. Odpowiednia organizacja oraz jakość wyposażenia ma duże przełożenie na komfort, zdrowie pracownika oraz jego wydajność pracy. Wyróżnić należy kilka stanowisk pracy takich jak : biuro, warsztat, produkcja, magazyn, laboratorium, przemysł. W wielu przypadkach stanowiska pracy mają wpływ na bezpieczeństwo pracownika.
Coraz bardziej popularnym miejscem pracy jest biuro. Stanowiska pracy w tej przestrzeni to coraz większy minimalizm. Nie ma konieczności gęstej zabudowy, ważne są dwa przedmioty : biurko i krzesło biurowe. W nowoczesnych biurkach nie ma już gęstej zabudowy szafkowej. Pojawia się większy przestrzeń, która pozwala na wykorzystanie obrotowości i mobilności krzeseł biurowych. Dla pracowników do biura wybierane są produkty polskich producentów, które posiadają poza ciekawym wyglądem szereg rozwiązań poprawiających komfort i jakość pracy. Pewnym rozwiązaniem jest wybór krzeseł ergonomicznych, które to mają bardzo duży zakres konfiguracji i możliwości niemal idealnego dopasowania krzesła do ciała pracownika. Wielogodzinna pozycja siedząca w biurze przestaje być już udręką. Pracownik z idealnie do pasowanym do siebie krzesłem  to zupełnie inna jakość oraz wydajność pracy. W tej sposób bardzo znacznie maleje ilość prostych błędów, które wynikały często z fizycznej dekoncentracji.  

Druga grupa stanowisk pracy to wszystkie inne miejsca, gdzie pracownik wykonuje precyzyjne prace. Niestety w wielu przypadkach brakuje pewnych elementów wyposażenia, które w dużym stopniu zmniejszyły by wymiar fizyczności prac. Rozwiązaniem problemów z kręgosłupem pracowników technicznych oraz poprawa precyzji wykonywanych zadań jest możliwe poprzez krzesła specjalistyczne. Jest  to grupa bardzo funkcjonalnych przedmiotów. Budowane są na zasadzie podobieństwa do krzeseł biurowych, ale odróżnia je kilka czynników. Przede wszystkim możliwości regulacji wysokości w dużo większym stopniu( zarówno w górę i w dół ). Wymaga to zaopatrzenia takiego krzesła w ring, który eliminuje problem wiszących nóg przy dużej wysokości siedziska. W zależności od wykonywanej specjalistycznej pracy można użyć stołki, taborety czy krzesła laboratoryjne. Krzesła wykonane są z pianki integralnej, jest to pewna forma dostosowania tego przedmiotu do specyfiki środowiskowych prac. Jest to rodzaj pokrycia krzesła, który posiada antypoślizgową własność – tak bardzo potrzebną w pracach o wysokim poziomie ryzyka. Bezpieczeństwo buduje się również poprze system samo-hamowania kółek. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, które dają duża swobodę i poczucie komfortu w momencie wykonywania trudnych prac. Krzesła specjalistyczne są niestety rzadko stosowane. Problem to brak elementarnej wiedzy oraz nieznajomość istniejących na rynku rozwiązań. Wydatek na ten rodzaj wyposażenia wydaje się bardzo nisko, wręcz nie adekwatny do komfortu , który osiągany jest przy pracy na takim przedmiocie. Krzesła przemysłowe bardzo odciążają kręgosłup pracowników specjalistycznych . Mniej jest narzekań, zwolnień lekarskich a przede wszystkim poprawia się precyzja praca.