Wytrzymale krzesla biurowe

Wytrzymale krzesla biurowe

Intensywna wielogodzinna praca w ramach codziennego pobytu w biurze sprawia, że krzesło jest bardzo mocno eksploatowane. Z drugiej strony, odwracając relacje to ciało człowieka jest niemal przez osiem godziny na biurowym fotelu. Rozsądnym wydaje się więc taki wybór krzesła, aby w tych aspektach obustronne relacje były odpowiednie.

Krzesła biuroweDo pracy w biurze wybierane są coraz częściej krzesła polskich producentów. Ich ekspansja na rynki europejskie jest bardzo imponująca. Polskie krzesła biurowe cenione są wysokość wytrzymałość, jakość oraz bardzo nowoczesny design. Te produkty są dużo bardziej wytrzymałe ( pod względem technologii produkcji i elementów z których powstały ) niż krzesła biurowe sprowadzane z kontynentu Azjatyckiego. Często przepaść cenowa pomiędzy takim krzeseł , a fotelem wyprodukowanym nad Wisłą znajduje wytłumaczenie w procesie badania wytrzymałości. Z racji dynamicznego rozwoju w Polsce powstały pewne standardy krzeseł.  Faktyczna wytrzymałość stała się elementem  każdego krzesła, którego budowa została rozszerzona o mechanizmy regulacyjne. W ramach stanowisk pracowniczych w biurach wybierane są właśnie krzesła ergonomiczne polskich producentów. Jest to gwarancja większej funkcjonalności oraz faktycznej wytrzymałości niezbędnej w wielogodzinnym dziennym użytkowaniu.
Na wytrzymałość możemy patrzeć jeszcze z innej perspektywy. Mowa o osobach, których waga znacznie odbiega od pewnych norm regulowanych przez wskaźnik bmi. Problem otyłości i jego skala bardzo rosną. Duża nadwaga jest zaliczana do grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Ma ona również podłoże chorobowe oraz przede wszystkim genetyczne. W przypadku pojawienia się w biurze właśnie takiej osoby otyłej – nowe pracownika, koniczne jest wdrożenie specjalnych rozwiązań. Zwykłe krzesła biurowe, nawet te w standardzie ergonomicznym to produkt nie do końca rozwiązuje problemy ze stanowiskiem pracy. Z zależności od skali otyłości ważne jest, aby krzesło było wytrzymałe w kontekście nienaruszania konstrukcji krzesła ( braku zniszczenia ) w przypadku bardzo dużego stałego obciążenia. Polscy producenci  krzeseł tworzą krzesła do biur całej Europy. Szczególnie w Europie Zachodniej problem otyłości był dużo wcześniej niż w Polsce. W dodatku obecnie poziom, skala tego problemu w cywilizacjach bardzo dobrze rozwiniętych jest bardzo duża. W odpowiedzi na tą sytuację powstały krzesła biurowe z wytrzymałości do 150 kg. Od razu pojawia się pytanie, czy takie krzesła są dużo droższe. Odpowiedź jest bardzo zaskakująca – cena jest tylko nieznacznie większa. Oczywiście taka wytrzymałość potwierdzana jest przez źródła testujące faktyczny maksymalny udźwig krzesła biurowego. Wynik takiego badania, jeśli jest pozytywny kończy wydaniem się atestu wraz z certyfikatem. Takie krzesła powstały właśnie dla osób otyłych.  
Poza potwierdzonym atestami stopniem wytrzymałości krzeseł koniecznych jest kilka rozwiązań dla tej grupy osób. Przede wszystkim jest to dużo szersze niż standardowo siedzisko krzesła. Jego minimalna szerokość nie powinna być mniejsza niż 59 cm. Krzesło powinno posiadać podłokietniki regulowane góra-dół oraz z opcją do zewnątrz. W skrajnych przypadkach, gdy osoba nie będzie mieścić się na siedzisku będzie można dokonać regulacji i zwiększyć miejsce. Pozwoli to osobie nadmiernie otyłej zmieścić się w fotelu. Bardzo ważny dla tej grupy użytkowników krzeseł  jest prawidłowy dobór kółek do podstawy krzesła. Do powierzchni dywanowych należy zastosować kółka twarde, a dla krzeseł pracujących na płytkach, panelach – kółka miękkie.
Pewnym biurowym standardem są ergonomiczne krzesła biurowe. W tym przypadku dla osób otyłych warto zastosować trochę inny mechanizm główny sterowania oparciem i siedziskiem. Najbardziej popularnym jest mechanizm synchroniczny, który dedykowany jest osobom o standardowej budowie ciała. Dla osób z dużą nadwagą często nierównomierną doskonałym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie regulatora asynchronicznego. Jego praktyczne zastosowania wydają się być bardziej odpowiednie.