Zalety ergonomii w biurze

Zalety ergonomii w biurze

Praca biurowa to wielogodzinne przebywanie w obrębie przestrzeni stanowisk pracy.  Przyjmuje to formowe niemal ośmiogodzinnego siedzenia na biurowym krześle przy przestronnym biurku połączonym z bardzo intensywną pracą umysłową.  To co bardzo przeszkadza to niewłaściwe zbudowane stanowisko – np. poprzez bardzo niewygodne i niedopasowany fotelu biurowy. Codzienne regularne siedzenie na takim przedmiocie z czasem doprowadzi do pewnych dolegliwości. W wielu małych firmach poziom wyposażenia,  ergonomicznej wiedzy jest bardzo znikomy. Często czynnik cenowy bierze górę i przesłania zdroworozsądkowe myślenie. W mniejszych firmach atmosfera bywa dużo lepsza niż w korporacjach. Podobnie jest z obciążeniem zadaniowym, które nie zdecydowanie mniejsze w małych firmach. W korporacjach dużo bardziej gęstsza atmosfera i ogromne obciążenie zadaniowe są rekompensowane niemalże perfektywnymi warunkami pracy na stanowisku. Modna jest ergonomia i jest stosowanie. Inwestycja np. w ergonomiczne krzesła i fotele biurowe jest dobrze przemyślana – bardzo szybko się zwraca, a czasem powoli zaczynać generować zyski. Wszystko dzięki poprawie warunków pracy.

Ergonomiczne krzesła biurowe pozwalają końcowemu użytkownikowi wybrać preferowane ustawienie i wyregulować siedzisko i oparcie pod własne preferencje i fizyczną budowę ciała. Badania naukowe jasno pokazuje moc i znaczenie ergonomii w przestrzeni biurowej. Moda na ergonomie trwa najlepsze. Pracodawca, który raz dostrzeże moc ergonomii w obrębie nawet tylko jedno stanowisko – bardzo szybko będzie chciał poprawić warunki wszystkim pracownikom. Nie chodzi o same celowanie w poprawienie empatii pracowników, lecz to przemyślaną decyzję biznesową, która firmie w dłuższej perspektywie czasu przyniesie zysk.

Brak ergonomiczny przedmiotów na stanowisku pracy powoduje wiele różnych negatywnych skutków -zarówno dla firmy jak i dla pracowników. Przede wszystkim siedzenie na  czymś niewygodnym jest bardzo niekomfortowe i powoduje wielokrotne zmiany pozycji podczas dnia pracy.  Nie trudno zauważyć że prowadzi to do fizycznej walki, która nie pozwala w 100% skupić się na pracy i oddaniu całego pola umysłowi. Niektórzy pracownicy nie mają wyjścia muszą przyzwyczaić się do przedmiotów, które są. To z czasem przynosi niestety liczne i bardzo różne dolegliwości kręgosłupa, która po paru miesiącach czy latach zaczyna wysyłać sygnały. Pracodawca skrajnie oszczędzając traci bardzo dużo. Praca na stanowisku nie dającym dopasować się do ciała człowieka jest mało wydajna, przynosi to również coraz częstsze wizyty u lekarzy i zwolnienia lekarskie. Jedyna rada to portale tematyczne i poprawa wiedzy kierownictw małych firm. Pracownicy biurowi powinni mieć odwagę mówić otwarcie, umieć upomnieć się o własne stanowisko pracy i poprawę warunków w tym obszarze. Jeśli nie komunikujemy o niewygodzie i dyskomforcie podczas pracy  - trudno oczekiwać, że ktoś odczyta to z naszych myśli. Niestety obawa przed utratą pracy bywa często silniejsza i nie pozwala komunikować własnych potrzeb we właściwy sposób. Przecież krzesło biurowe to przedmiot, który w sposób bardzo bezpośredni oddziałuję na człowieka.