Korporacyjne wzorce

Krzesła biurowe

Biuro to obecnie małe kilku stanowiskowe pomieszczenia dla małych firm i duże przestrzenie otwarte jednolitych miejsc pracy. Niezależnie jak wielka jest firma, ilu pracowników zatrudnia, ilu ma klientów i jaki jest jej roczny przychód – powinny w niej funkcjonować określone standardy. Dotyczy to zarówno bezpośredniego traktowania pracowników, atmosfery pracy oraz warunków i wyposażenia stanowisk pracy.

Niestety mimo badaniach naukowych i wzorców zachodnich odpowiedni poziom wyposażenia jest zazwyczaj tylko w średnich i dużych firmach ( korporacjach ).  Paradoksalnie im większa firma tym wyposażanie lepsze, a atmosfera dużo gorsza. Pracując w korporacji trzeba umieć sobie radzić ze pracą pod wpływem stresu. Bardzo duże obciążenie zadaniowe, konieczność szybkiego poznania nowych zagadnień i ich praktycznego stosowania. Pracownicy stają się często robotami wykonywującymi ogrom zadań, zlecanych z każdej strony. Taka jest właśnie wizja korporacji. Z drugiej strony ociepla ten wizerunek bardzo dobrze zorganizowane warunki pracy. Stanowiska pracy budowane są w oparciu założenia ergonomiczne. Cena wyposażenia i wygląd nie liczą się tak bardzo jak funkcjonalności i możliwości techniczne poprawiające komfort pracy.

krzesła biurowe

Krzesła biurowe ergonomiczne, które stały się pewnym standardem tego typu wyposażenia w  korporacjach -  to możliwość wyregulowania fotela do parametrów ciała człowieka.  Wyposażone są w synchroniczną regulację pochylenia siedziska z oparciem i jej blokady w kilku pozycjach. Bardzo ważną role pełni regulowana płyta siedziska czyli możliwość ustawienia preferowanej głębokości siedzenia. Krzesło o takich parametrach nie kosztuje wcale fortuny i wpisuje się w średnią solidną półkę produktową. Od pewnego czasu bardzo modne są siatkowe oparcia, które stają się korporacyjnym wzorcem jeśli chodzi o design. Poza samym bardzo przyjemnym wizualnym formatem, siatka umożliwia bezpośredni dopływ powietrza, szczególnie przydatne dla osób, których gruczoły potowe produkują mocno i intensywnie. Dzięki zastosowaniu membrany zamiast standardowego oparcia – można również wbudować mechanizm regulacji lędźwiowej.  Korporacje są zatem wzorcem. W małych firmach jest zupełnie odwrotnie, brakuje odpowiedniej świadomości jak bardzo ważna jest ergonomia. Jej zastosowanie bardzo szybko się wraca, a z czasem przynosi zysk. Właścicieli mniejszych firm mają zupełnie inny tok myślenia, nie traktują źle pracowników, nie zagęszczają też maksymalnie atmosfery, ale często krzesła biurowe są dla nich wszystkie takie same. Takie myślenie sprawia, iż często pracownicy bardzo mocno się wiercą, narzekają, a z czasem pojawiają się liczne dolegliwości kręgosłupa. Sytuacja z czasem na pewno się będzie zmieniać, bo każdy wzoruje się na najlepszych. Ważna jest przede wszystkim świadomość, że krzesła biurowe mogą być naprawdę obiektywnie wygodne, dzięki właściwościom ergonomicznym.